TÜRK BALIKADAMLAR KULÜBÜ CANKURTARAN MERKEZİ

Ülkemizde Uygulanan cankurtaran eğitimlerinin hedefi Deniz, göl, yapay ve doğal tüm iç sularda, kıyılarda, havuzlarda ve bu faaliyetlere birleşik olarak gerekli durumlarda, karada da gerçekleştirilebilecek su üstü ve sualtı arama kurtarma çalışmaları ile bu çalışmalar kapsamında kullanılacak cankurtarma ve ilkyardım tekniğinin, eğitiminin, çalışma ve uygulamalarının, kullanılacak yardımcı araç ve gereçlerin, sporcuların yetiştirilmesinin, çalışma yapılan yerlerde güvenliğin sağlanmasına ilişkin standartların belirlenmesi. Cankurtaranlık, büyük kişisel özveri, uzmanlık becerisi ve sorumluluk gerektirmektedir. Bu nedenle TSSF; Cankurtaran eğitimini yetkili olduğu tüm faaliyetleri içerisinde en önemli konulardan biri olarak ilan etmiştir.

ILS Nedir? 
ILS Dünyadaki iki ciddi oluşumun bir araya gelmesi ile oluşmuş ve bu sayede daha geniş bir alana yayılmış olan Uluslararası bir federasyondur

FIS : Fédération Internationale de Sauvetage Aquatique (Belçika, Danimarka, Fransa, İngiltere, Lüksemburg, İsviçre ve Tunus…)
WLS : World Life Saving (Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda, Güney Afrika ve A.B.D.)

ILS standartlarında yetiştirilen cankurtaranlar su becerilerinin yanında Temel İlk Yardım becerileri ile donatılarak acil müdahale yöntemlerini bilinçli bir şekilde uygulayabilir hale getirilmişlerdir. Geçmişte kazalara yapılan yanlış müdahale sonucu ortaya çıkan ölüm ve sakatlık oranlarında, bir buçuk yıllık kısa bir süreçte ciddi azalmalar gözlenmiştir. Bu TSSF/ILS anlayışının, eğitim kalitesinin ve donanımlı eğitmenlerinin büyük bir kazanımıdır.

Bronz cankurtaran, havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevli.

Bronz cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar;

 1. 18 yaşını doldurmuş olmak,
 2. En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek,
 3. Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek.

Bronz Cankurtaran Eğitimi Standardı

Bronz cankurtaran eğitimi süresi 4 tam gün olup, toplam 28 saattir. Bir eğitmen aynı anda 12 kursiyere, bir eğitmen altın cankurtaran asistan ile birlikte aynı anda 16 kursiyere kurs verebilir.

Gümüş cankurtaran, deniz, göl, doğal ve yapay iç suların kıyıları ile havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevli.

Gümüş cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar;

 1. 18 yaşını doldurmuş olmak,
 2. En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek,
 3. Bronz Cankurtaran belgesine sahip olmak,
 4. Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek.Gümüş Cankurtaran Eğitimi Standardı

Gümüş cankurtaran eğitimi süresi 4 tam gün olup, toplam 28 saattir. Bir eğitmen aynı anda 12 kursiyere, bir eğitmen altın cankurtaran asistan ile birlikte aynı anda 16 kursiyere kurs verebilir.

Altın cankurtaran, açık deniz, göl ve kıyıları ile havuzlarda güvenliği sağlayan ve hayat kurtarmaya yardım etmek için temel eğitime sahip görevli.

Altın cankurtaran eğitimi alacakların uyması gereken koşullar;

 1. 19 yaşını doldurmuş olmak,
 2. En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak ve bunu belgelemek,
 3. Cankurtaran eğitimi yapmasında engel bulunmadığına ilişkin sağlık bildirim formunu imzalayarak beyan etmek,
 4. Gümüş Cankurtaran belgesine sahip olmak,
 5. Federasyonun 3 yıldız dalıcı belgesine sahip olmak,
 6. En az 6 ay gümüş cankurtaran olarak çalışmış olmak ve çalışmasını işyerinden onaylı işyerinde çalışma bildirim belgesini ibraz etmek.

Altın Cankurtaran Eğitimi Standardı

Gümüş cankurtaran eğitimi süresi 4 tam gün olup, toplam 28 saattir. Bir gümüş eğitmen aynı anda 12 kursiyere, bir gümüş eğitmen bronz eğitmen asistan ile birlikte aynı anda 16 kursiyere kurs verebilir.

Eğitimlerimiz Türk Balıkadamlar Kulübünün tesislerinde Barbaros Çeliköz hocamız tarafından verilmektedir. Sorularınız ve detaylı bilgi için Barbaros Çeliköz hocamızdan bilgi alabilirsiniz.

İletişim:
Barbaros Çeliköz
e-mail: cankurtaran@tbk.org.tr